Hyppää pääsisaltöön
Hyvinvoinnin muodonmuutos

Metropolian blogit nostavat keskusteluun aiheita ammattikorkeakoulumme ja kumppaneidemme maailmasta: oppimisesta, työelämästä, yhteistyöstä, osaamisesta, uudistumisesta ja erilaisista kohtaamisista. Sisällöt edustavat kunkin kirjoittajan henkilökohtaisia näkemyksiä, Metropolian johtoryhmän Pelinavaajat-blogi ilmaisee Metropolian virallista kantaa. Tervetuloa vuoropuheluun kanssamme!

  • Uusimmat postaukset
  • Blogit
  • Metropolian bloggaajat
Hyvinvoinnin muodonmuutos
Tehdään yhdessä tilaa hyvinvoinnille!
0

”Älä pysäytä musiikkii vaan: ANNA SEN SOIDA – ANNA SEN SOIDA!” (Raili Honkanen-Korhonen)

Eeva Tawast · 16.3.2016

Mitä ihmettä: päässäni tuntuu olevan soittolista, jolle on ladattu loputtomasti musiikkia ja joka soi ja raikaa itsekseen ja pyytämättä?

Talvilomalla oli aikaa makoilla sohvalla ja antaa hiljaisuuden humista. Ihanaa. Yhtäkkiä tajusin kuuntelevani Jason Mrazia. Bändin soittama kappale soljui tutusti ja täydellisesti sanoineen, melodioineen, kuin levyltä ikään. Sitten havahduin: en kuuntele musiikkia mistään, se soi vain päässäni ihan itsekseen ilman mitään ulkopuolellani olevaa äänilähdettä. Mitä ihmettä? Mitä tapahtuu?

Tutkin asiaa ja internet vastasi.

Mitä tämä on?

Englanninkielisessä tieteellisessä kirjallisuudessa ilmiötä kutsutaan monilla eri nimillä: tarttuva musiikki, juuttuneet kappaleet, tahdoton musiikillinen kuvasto, kognitiivinen kutina, mentaalikonsertti ja meilläkin tuttu nimitys korvamato.

Missä soi ja miksi?

Ilmiötä on tutkittu toiminnallisen magneettikuvauksen avulla ja on havaittu, että kuulemme sisäistä musiikkia samalla tavalla kuin oikeaakin musiikkia. Aivojen ääniä prosessoivat alueet aktivoituvat ts. auditiivinen korteksi ja todennäköisesti muistia prosessoivat osat osallistuvat mentaalikonsertin tuottamiseen. Muiston voi herättää mikä tahansa impulssi: kuva, sana, liike jne. Suomalaisen tutkijan ja analyytikon tohtori Lassi Liikkasen mukaan kyseessä on ihmisen omien aivojen tuote, musikaalinen muisto joka jostain syystä valtaa tietoisuuden. Liikkanen sanoo, että tämän hetkisen tiedon mukaan kyseessä olisi muistin harmiton sivuominaisuus jota hän nimittää mieluiten ”päässä soimiseksi”. Päässä alkaa soida, kun keskittyminen herpaantuu.

Soiko muillakin?

Ilmiö on englantilaisten tutkijoiden mukaan varsin yleinen. Siitä kertoo heidän tekemänsä raportti, jossa viikon aikana 25 henkilöä kirjasi kuulleensa musiikkia 269 kertaa. He kuulivat yhteensä 199 eri kappaletta.

Liikkanen teki vuonna 2007 tutkimuksen, jossa hänen tekemäänsä internet-kyselyyn osallistuneista 13 000 vastaajasta 92% oli kertonut musiikin soivan päässään ainakin kerran viikossa. Tutkimuksessa kävi ilmi, että päässä soiminen on yleistä aktiivisesti musiikkia harrastavien ja kuuntelevien keskuudessa. Ilmiö on yleisempi naisilla kuin miehillä ja vanhemman väestön päässä soi vähemmän kuin nuorilla.

Mistä löytyy stop ja pause?

Englannissa tutkimuksiin osallistuneista ihmisistä suurinta osaa pään sisällä soiva musiikki ei häirinnyt. Jotkut vaihtoivat kappaletta kuuntelemalla oikeaa musiikkia ja jotkut kuuntelivat sitä kunnes se loppui tai keskittyivät muuhun asiaan. Nämä ovat myös niitä tapoja, joilla musiikin kuulemisen voi saada loppumaan – tai ainakin tauolle. Ymmärrettävästi musiikki soi vähemmän päässä myös silloin, kun ei kuuntele juurikaan oikeaa musiikkia.

Siis: Kun makoilin sohvalla, keskittymiseni herpaantui ja jokin impulssi sai kuuloaivokuoren ja muistin aktivoitumaan. Kiinnittäessäni huomion asian tutkimiseen, lukemiseen ja kirjoittamiseen musiikki loppui heti.

The power of music

Mato-ongella

Korvamato nimityksellä on negatiivinen kaiku, mutta se voi yllättää myös iloisesti tuomalla aivojen soittolistalle jonkin unohtuneena olleen hyvän kappaleen. Itselläni huomaan usein nousevan mieleen tilanteeseen sopivaa musiikkia. Palatessani sohvalle miettimään nimeä tälle kirjoitukselleni, päässäni kajahti Elastisen ”Anna soida”. Hei, kiitos avusta, auditiivinen kortex ja muisti.

Hyvinvointia korvamadolla?

Voisiko omaa hyvinvointia lisätä lataamalla mieleen tietoisesti sellaista musiikkia, joka lisää omaa hyvinvointia? Meille saa raportoida tämän bloggauksen kommenttien kautta havaintojaan korvamatojen hyvää tekevästä vaikutuksesta. Minkä kappaleen sinä lisäsit mentaalisoittolistallesi?

Lue lisää:

http://www.potilaanlaakarilehti.fi/tiedeartikkelit/kiehtova-vai-kiusallinen-korvamato/ – .Vs7j6cf1cqY

http://www.terve.fi/elamanhallinta/40605-miksi-kappaleet-jaavat-soimaan-paahan

https://www.newscientist.com/article/dn27919-cant-get-kylie-out-of-your-head-blame-the-shape-of-your-brain/

http://yle.fi/uutiset/tarttuvimmat_hittikappaleet_ovat_selvilla_voittaja_on_1990-luvun_korvamato/7592476

hyvinvointijuuttuneet kappaleetkorvamatomentaalikonserttitahdoton musiikillinen kuvastotarttuva musiikki

Ei kommentteja

    Kommentoi Peru vastaus

    Eeva Tawast

    on psykologi ja ohjaa hyvinvointialojen opiskelijoita (kehitys-, kliininen -, neuro- ja positiivinen psykologia). Hyvinvoinnin tilat -hankkeessa (2018-2020) hän työskentelee osana Metropolian hyvinvointitiimiä, joka soveltaa Lapinlahden Lähteellä (2015-2017) positiivisen psykologian teoriapohjalla kehitettyä hyvinvointikonseptia. Lähteen hankkeessa lanseerattujen arvohuoltopajojen ja hyvinvoinnin huoltoryhmien lisäksi nyt ihmetellään, millaiseksi muuten muotoutuu hyvinvointia vahvistava toiminta ja myönteisen pöhinän verkosto Hyvinvoinnin tiloissa?

    Hyvinvoinnin tilat 2017–2020

    Uusimmat jutut

    • Hyvinvoinvoinnin tilat -hankkeen loppujulkaisut

      6.11.2020
    • Sun vuoro -sovelluksella hyvinvointia

      6.10.2020
    • Tulevaisuusareenalla sai unelmoida itselleen Hyvinvoinnin tilan

      25.9.2020

    Arkisto

    • ►2020 (14)
      • ► marraskuu (1)
        • Hyvinvoinvoinnin tilat -hankkeen loppujulkaisut
      • ► lokakuu (1)
        • Sun vuoro -sovelluksella hyvinvointia
      • ► syyskuu (2)
        • Tulevaisuusareenalla sai unelmoida itselleen Hyvinvoinnin tilan
        • Osallistu Hyvinvoinnin tilojen lopputapahtumiin 1.-23.9.2020!
      • ► toukokuu (1)
        • Puutarhaneuvontaa ja makaronivuokaa netissä – Perinnetalkoot siirtyi virtuaaliaikaan
      • ► huhtikuu (3)
        • Hyvinvointia verkostotyöllä
        • Huolla aivojasi ja voi hyvin!
        • Hyvinvoinnin tilat on-line
      • ► maaliskuu (2)
        • Ulkoiluponchoja hoivakotiin
        • Hyvää tekevät viherkasvit
      • ► helmikuu (1)
        • Hyvinvointia kokkaamalla
      • ► tammikuu (3)
        • Arabian aarteet -kävelykierrokselle!
        • Sosiaalipedagogista innostumista Annalan huvilalla ja Arabianrannassa
        • Metropolian opiskelijoita Annalan huvilalla
    • ►2019 (13)
      • ► joulukuu (1)
        • Hyvinvoinnin tiloissa kehitetään voimauttavan elokuvan työpajaa
      • ► lokakuu (1)
        • Hyvinvoinnin tilojen arvohuoltopaja Seinäjoen kansalaisopistolla
      • ► elokuu (2)
        • Annalan huvilalla saa soida yhdessä (teksti, kuvat ja videot Sanna Vuolteenaho)
        • Hyvinvoinnin tilassa on mahdollisuuksien ovet ja ikkunat avoinna (teksti ja kuvat: Sanna Vuolteenaho)
      • ► kesäkuu (1)
        • Otto Taipale (teksti, kuvat Päivi Eskelinen-Roos): Keksitään musiikkia!
      • ► toukokuu (2)
        • Lasse Hirvi (teksti, kuvat Lasse Hirvi Band): Musiikillisten muistojen jäljillä
        • Avoimet ovet Hyvinvoinnin tilaan keskiviikkona 8.5.2019 klo 9-17
      • ► huhtikuu (1)
        • Terveyskioski vie hyvinvointia ihmisten luo - Pia Halonen (toimittanut Eeva Tawast)
      • ► maaliskuu (3)
        • Oman elämäntilanteen hahmottamiseen tarvitaan peilejä
        • Hyvää onnellisuuspäivää!
        • Auringosta energiaa hyvinvointiin ja versokasvatukseen - vieraskynässä Katja Uski (Annalan huvila)
      • ► helmikuu (1)
        • Työhyvinvointi ja hyvinvoiva esimies Eeva Tawast ja Leena Unkari-Virtanen
      • ► tammikuu (1)
        • Ideat, idut ja versot vihertämään talvellakin! - vieraskynässä Katja Uski
    • ►2018 (7)
      • ► marraskuu (1)
        • Ystävällisesti kutsumme kaikki osallistumaan
      • ► lokakuu (2)
        • Onnistumisia Hyvinvoinnin tiloissa - Arjen olohuone
        • Onnistumisia Hyvinvoinnin tiloissa - Annalan huvila
      • ► syyskuu (2)
        • Onnistumisia Hyvinvoinnin tiloissa - Perinnetalkoot
        • Onnistumisia Hyvinvoinnin tiloissa - Seinäjoen kansalaiskampus
      • ► elokuu (1)
        • Hyvinvoinnin tilojen mahdollisuudet?
      • ► kesäkuu (1)
        • Hyvinvoinnin tiloissa tapahtuu kesällä
    • ►2017 (14)
      • ► kesäkuu (4)
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Rakkaus ja kiitollisuus - teksti ja artikkelikuva Hanna Paunonen
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Sosiaalinen älykkyys - teksti ja kuva kalliolta Siiri Himberg
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Kauneuden arvostus ja läsnäolo - teksti ja kuvat Hanna Paunonen
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Kiitollisuus - teksti ja video Siiri Himberg
      • ► toukokuu (4)
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Lisää uteliaisuutta - Riikka Vainonen
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Rehellisyys - teksti ja artikkelikuva Siiri Himberg
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Toiveikkuus - anonyymi opiskelija
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: Uteliaisuus ja ystävällisyys - Riikka Vainonen
      • ► huhtikuu (2)
        • Lapinlahden Lähde ihastutti Taito 2017 -konferenssissa Tampereella
        • Kevätmeininkiä Lapinlahden Lähteellä
      • ► maaliskuu (1)
        • Näkökulmia hyvinvointiin
      • ► helmikuu (1)
        • Arvot ja hyvinvointi
      • ► tammikuu (2)
        • Lapinlahden sairaalan yhteisöllinen kulttuurikäyttö palkittiin
        • Hyvinvointikonseptia muotoilemassa Lapinlahden Lähteellä
    • ▼2016 (24)
      • ▼ joulukuu (2)
        • Mielenrauhan julistus joulunajalle (mieli ja kehollisuus!)
        • Positiivisen ikääntymisen utopia - vieraskynässä geronomi Heidi Oilimo
      • ▼ marraskuu (2)
        • Monta hyvää syytä ryhtyä vapaaehtoiseksi! (kuvat: Siiri Lundström)
        • Positiivinen kasvatus lasten oikeutena
      • ▼ lokakuu (1)
        • Vahvista hyvinvointiasi - Suomen Mielenterveysseuran vinkit (kuvaaja Konsta Leppänen, otsikkokuva Eeva Tawast)
      • ▼ syyskuu (1)
        • Positiivinen yhteisö ja myönteiset toimintatavat
      • ▼ elokuu (2)
        • Hyvinvoiva kesä Lapinlahden Lähteellä
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: kauneuden ja erinomaisuuden arvostus - Silja Palokangas
      • ▼ heinäkuu (4)
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: innokkuus - Emmi Sinkko
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: toiveikkuus - Jenni Kanervo
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: oppimisen ilo - Aili Väisänen
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: uteliaisuus - Christopher Kangas
      • ▼ kesäkuu (4)
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: sinnikkyys ja oppimisen ilo - Silja Palokangas
        • Positiivista psykologiaa Lapinlahden Lähteellä: itsesäätelykyky ja kiitollisuus - Joanna Hyle
        • Oodi Lapinlahden Lähteen vapaaehtoisille!
        • Positiivinen psykologia - teoriasta käytäntöön
      • ▼ toukokuu (1)
        • Luontoyhteys ja hyvinvointi kaupungissa
      • ▼ huhtikuu (2)
        • Takaisin Lapinlahteen
        • 10 positiivisen psykologian ja hyvinvoinnin bloggausta
      • ▼ maaliskuu (2)
        • ”Älä pysäytä musiikkii vaan: ANNA SEN SOIDA – ANNA SEN SOIDA!” (Raili Honkanen-Korhonen)
        • Positiivisen psykologian opiskelu Suomessa
      • ▼ helmikuu (2)
        • Aleksis Kiven yksinäisyydestä osallistumisen tuottamaan hyvinvointiin
        • Voiko perhosen siivenisku aikaansaada suuren muutoksen?
      • ▼ tammikuu (1)
        • Hyvinvointikonseptin muotoilua Lapinlahden lähteellä

    Avainsanat

    aivoterveys Annalan huvila Arjen olohuone arvot arvotyöpaja flow Helsinki-päivä Hyötykasviyhdistys hyvinvoinnin tila Hyvinvoinnin tilat hyvinvointi Hyvinvointiaktivistin käsikirja hyvinvointikonsepti hyvinvointikysely Itsearviointi Kansalaiskampus kiitollisuus kiitollisuuspäiväkirja Kohtaamiskahvila Lapinlahden lähde Lappeenranta läsnäolo luontoyhteys luovuus merkityksellinen toiminta merkityksellisyys Metropolia ammattikorkeakoulu mielen hyvinvointi Mindfulness onnellisuus osallisuus Perinnetalkoot Positiivinen psykologia positiivinen yhteisö rakkaus resilienssi Soppi Sun vuoro vahvuudet vapaaehtoistoiminta vapaaehtoistyö VIA VIA vahvuudet VIA-vahvuus yhteisöllisyys

    Lapinlahden lähde -hanke Metropolia.fi-sivustolla

    Lapinlahden Lähteellä on kansalaistoimijalähtöinen kehittämishanke kaupunkialueella. Hanke on osa Lapinlahden Lähde- toimintamallia, jolla Lapinlahden kulttuurihistoriallisesti merkittävästä tyhjillään olevasta sairaalarakennuksesta ja puistosta kehitetään valtakunnallisesti ja maailmanlaajuisesti ainutlaatuinen kotipesä uudenlaiselle, yhteisöllisyyteen, yrittäjyyteen, osallisuuteen ja vertaistukeen sekä ihmisten voimaantumiseen ja luovaan toimintaan perustuvalle, innovatiiviselle mielen hyvinvoinnin ja kulttuurialan yhteistyölle.

    Lue lisää Lapinlahden lähteestä

    LAPINLAHDEN LÄHTEELLÄ -HANKKEEN 2015–2017 YHTEISTYÖKUMPPANIT

    © 2015 Metropolia Ammattikorkeakoulu


    Sisällöt edustavat kunkin kirjoittajan henkilökohtaisia näkemyksiä, Metropolian johtoryhmän Pelinavaajat-blogi ilmaisee Metropolian virallista kantaa.

    Saavutettavuusseloste Tietosuojaseloste