
Särön toiminnassa mukana olevia nuoria harjoittelemassa DJ-miksausta Helsingin keskustakirjasto Oodissa. Kuva: Jasmin Anglén
Olen ensimmäisen vuoden kulttuurituotannon opiskelija Jasmin Anglén. Tein ensimmäisen syventävän projektini Nuorten Pride -viikon avausohjelmaan kuuluvan Nuorten Drop-in DJ-workshopin tuottamisesta. Taustaltani olen mm. nuoriso- ja koulukäynninohjaaja, joten minulle oli luontaista hakeutua nuoria koskevan projektityön pariin. Minulla on myös aikaisempaa kokemusta nuorten musiikkitapahtuman tuottamisesta (Soundgeist Helsinki / Nosturi, 2016).
Nuorten DJ-tapahtuman tuottamisen taustalla on yhdeksän kuukauden mittainen työsuhde nuorten toiminnan projektikoordinaattorina Säröllä (Tyttöjen Rokkileiriyhdistys ry). Se tarjoaa trans- ja cissukupuolisille tytöille ja naisille sekä muille trans- ja muunsukupuolisille ihmisille mahdollisuuksia toteuttaa itseään musiikin keinoin. Työssäni projektikoordinaattorina koordinoin 13—19-vuotiaille Särön kohderyhmäläisille suunnattua bändi- ja musiikkiharrastustoimintaa. Nuorten Drop-in DJ-workshop on loppuhuipennus työskentelyjaksoni aikana aloitetulle Särön ja muiden nuorisopalveluita tuottavien tahojen yhteistyölle. Nuorten Pride -viikon tapahtumassa nostimme kohdeikäryhmää 29-vuoteen, jotta tapahtuma olisi saavutettavampi laajemmalle osalle Pride-viikon kävijäkuntaa.
26.6.2023 klo14–18 Oodin lipan alla järjestettävä Nuorten Drop-in DJ-workshop on Särön, DJ Academy Helsingin sekä Helsingin keskustakirjasto Oodin yhdessä Nuorten Pride -viikolle järjestämä tapahtuma. Särön DJ-pisteen myötä tytöt, naiset ja ei-binääriset nuoret on erityisesti huomioitu. Maksuttomassa työpajassa nuoret pääsevät kokeilemaan ja harjoittelemaan DJ-työskentelyä, aiempaa osaamista ei tarvita. Tapahtuman avoin formaatti kutsuu nuoria tutustumaan musiikkiharrastusmahdollisuuksia tarjoaviin tahoihin ja oppimaan uusia taitoja. Suomen kesäkelien oikukkuuteen varautuen olemme varmuuden vuoksi varanneet Oodiin Maijansalin käyttöömme tapahtuman ajaksi.
Sekä nuorten musiikkiharrastushanke että DJ-tapahtuma Pride-viikolla rahoitettiin Helsingin kaupungin myöntämällä avustuksella, joten pääsin tekemään raportointia myös Helsingin kaupungille. Ensimmäisen vuoden opinnot antoivat hyvät mahdollisuudet hyödyntää lukuvuoden mittaan tulleita oppeja tapahtuman tuottamisessa. Sain välitöntä hyötyä esimerkiksi kirjallisen ja visuaalisen viestinnän, taloushallinnon kursseista.
Ennen kaikkea merkitykselliseltä tuntuu olla mukana tekemässä Suomen suurinta ihmisoikeustapahtumaa. Tervetuloa paikan päälle aistimaan Nuorten Pride -viikon avauspäivän tunnelmaa ja fiilistelemään nuorten soittamaa musiikkia!
Ei kommentteja