Finnjamboree Kajo oli Suomen Partiolaisten kahdeksas kansallinen suurleiri, joka järjestettiin vuoden 2022 heinäkuussa Evon metsissä. Leiri keräsi lopulta noin 13 000 partiolaista niin Suomesta kuin ulkomailtakin.
Olin mukana tekemässä Kajon yhteisohjelmia, jotka koostuivat leirin avajaisista, keskiäisistä sekä päättäjäisistä. Toimin osana event-tiimiä.
Event-tiimin tehtävänä oli tuoda yhteisohjelmien tiimin suunnitelmat käytäntöön ja toimia rajapintana leirin eri osa-alueiden ja yhteisohjelmien välillä. Event-tiimi vastasi yhteisohjelmien tiedotuksesta ja mainostuksesta yhteistyössä viestinnän ja markkinoinnin kanssa. Lisäksi tiimi vastasi yhteisohjelmien aikataulutuksesta, yhteisohjelmien eri osa-alueiden yhteistyöstä (valo, ääni, screen, siirtymät, turva, saavutettavuus, KV, esiintyjät, musiikki) ja yhteistyöstä ohjelmalaaksojen ja alaleirien kanssa (tiedottaminen yhteisohjelmista).
Avajaiset sekä päättäjäiset olivat Kajon päälavalla tapahtuvia ohjelmia, jotka koostuivat näytelmällisistä osuuksista, yhteislauluista, bändin esiintymisestä sekä interaktiivisista ohjelmanumeroista. Päättäjäisissä esiintyi myös upea VIIVI.
Keskiäiset olivat avajaisiin ja päättäjäisiin verrattuna aivan omanlainen spektaakkeli, jonka ohjelma koostui ensin koko leirin osallistavasta maastopelistä. Teimme yhteistyötä Action Track -nimisen pelifirman kanssa ja loimme tarpeisiimme sopivan ja kustomoidun maastopelin keskiäisiin. Peli ohjasi osallistujat suorittamaan erilaisia tehtäviä ja GPS-paikantimen avulla yhdisti pieniä ryhmiä aina suuremmiksi ja suuremmiksi. Lopulta applikaatio ohjasi kaikki 13 000 leiriläistä niemen rantaan, jossa keskiäisten loppuohjelma tapahtui. Rakennutimme niemeen järvessä kelluvat lavat, jossa leirin näytteljät esittivät huikean tarinallisen osuuden.
Aloitimme tiimini kanssa työskentelyn vuoden 2021 marraskuussa ja saimme projektin päätökseen syyskussa 2023. Finnjamboree Kajon yhteisohjelmakymppinä toimiminen oli todella opettavainen kokemus ja antoi runsaasti avaimia tuottajantyöhön. Kehitin esimerkiksi johtamistaitoja, ongelmanratkaisukykyjä, aikataulutusta sekä paineen alla työskentelyä. Oli hienoa saada yhdistää rakas partioharrastus sekä tämä upea ala. <3
Linkkinä Finnjamboree Kajon aftermovie, jonka avulla pääsee sukeltamaan huikeaan suurleiritunnelmaan!

Keskiäisten loppushow järvivalalla.
Kuva: Suomen Partiolaiset / Julius Kuula
Ei kommentteja