Hyppää pääsisaltöön
Vuoropuheluja

Metropolian blogit nostavat keskusteluun aiheita ammattikorkeakoulumme ja kumppaneidemme maailmasta: oppimisesta, työelämästä, yhteistyöstä, osaamisesta, uudistumisesta ja erilaisista kohtaamisista. Sisällöt edustavat kunkin kirjoittajan henkilökohtaisia näkemyksiä, Metropolian johtoryhmän Pelinavaajat-blogi ilmaisee Metropolian virallista kantaa. Tervetuloa vuoropuheluun kanssamme!

  • Uusimmat postaukset
  • Blogit
  • Metropolian bloggaajat
Vuoropuheluja
Tehdään yhdessä hyvää
2

Anonyymit asiantuntijat

Milla Åman Kyyrö · 27.12.2016
Asiantuntijana erottuminen vaatii ponnisteluja.

”Asiantuntija” on yksi Suomen tyypillisimmistä ammateista. Tittelin alle mahtuu joka alan edustajia, taustoja ja urapolkuja. Asiantuntijoiden nippuun liitettävien yksittäisten ammattilaisten kirjo on laaja. Erottuminen oman alansa edustajana vaatii työtä. Kilpailu jokaisesta työpaikasta on kovaa. Silti työorganisaatioissamme toimii asiantuntijoita tai spesialisteja, jotka piiloutuvat harmaaseen massaan. He tekevät asiantuntijatyönsä jämäkällä otteella, rakkaudella ja vahvalla ammattietiikalla. Mutta alan asiantuntijoita etsittäessä, hakukoneet eivät löydä heitä.

Eivät he ole huonompia asiantuntijoita kuin toisetkaan alansa edustajat, he vain valitsevat keskittyä olennaiseen – omaan asiantuntijatyöhönsä. Globaalin kilpailun aikakaudella omaan työhön keskittyminen ei joka tilanteessa enää riitä, ei palvele tarkoitustaan. Harmaiden asiantuntijoiden työn tulokset on helppo sivuuttaa päätöksenteossa, vaikka he tietäisivät kaikki oikeat vastaukset kaikkiin alansa kiperiin kysymyksiin ja suorittaisivat työnsä oikein.

Asiantuntijat tekevät tärkeänä pitämää työtänsä, raportoivat tekemisestään organisaationsa sisällä, ja luovat omalla työllään suuntaviivoja oman organisaationsa tai jopa kansakunnan tulevaisuudelle. Joka alalle mahtuu yksi tai muutama asiantuntijaa, joiden nimet tulevat ensimmäisenä mieleen, kun kyseisen alan edustajaa tarvitaan antamaan asiantuntijalausuntoa medialle. Ovatko he aina parhaita alallaan ja eniten oikeassa? Tuskin.

Asiantuntija on anonyymi, kunnes hänestä tulee brändi. Valta on medialla. Sosiaalisella tai perinteisellä.  Kansalaiset eivät juuri minkään alan asiantuntijatyötä sen vivahteikkaitten nyanssien kautta ymmärrä, eivätkä sitä siksi arvosta, ennen kuin median kautta asiantuntijan erityisalana oleva ilmiö nousee yleisesti tunnetuksi puheenaiheeksi. Mitä, jos ei olekaan itse samaa mieltä oman alansa eniten mediassa esillä olevien asiantuntijoiden kanssa? Kuka muokkaa median ja sen välityksellä koko kansan mielipiteitä? Eikö mukana keskustelussa tulisi olla se vaihtoehtoinen, kriittinen ääni? Ei siksi, että joku kokee tarvetta ilmaista olevansa itse enemmän oikeassa, vaan siksi, että se oma ala voisi saada puhtia kehittymiselle siitä, että muitakin ääniä valikoituisi kuultavaksi, kuin vain se julkisuudessa eniten käytetty?

Moni asiantuntija kavahtaa itsensä brändäämistä, mutta ehkä sekin ymmärretään usein liian vakavasti. Jokin digitaalinen jalanjälki on luultavasti uran varrella kertynyt joka tapauksessa. Mikset ottaisi omaa verkkopreesensiäsi omiin hyppysiisi?

Harjoituksena; Googlaa itsesi. Mitä löytyy? Kelpaavatko tulokset? Jos ne eivät miellytä, on hyvä pohtia, miten tilannetta voisi parantaa

Ehdotuksena; bloggaa, tubeta, tee podcasteja, kirjoita kolumni paikallislehteen. Ole esillä niissä kanavissa ja foorumeilla, joissa alasi ihmiset muutenkin ovat. Kerro tekemästäsi työstä tekstein, kuvin, videoin. Jokaiselle löytyy jokin sopiva itseilmaisumuoto

Huomio; mitä useampi alansa asiantuntija esittää omia näkemyksiään julkisesti, se kehittää myös osaltaan niin alasi kollegoiden kuin suuren yleisön ymmärrystä alastasi

asiantuntija. brändiasiantuntijuus

2 Kommenttia

  • Nimetön says: 14.1.2017 at 23.25

    Kun oma ammattinsa pitää erinäisissä yhteyksissä ilmoittaa, en ole keksinyt kääntäjälle muuta nimikettä kuin asiantuntija. Kielten asiantuntija? Joskus oon valinnut korkeampi toimihenkilö, mutta ei sekään tunnu ihan oikealta, kun ei kääntäjällä silleen päätösvaltaajkaan oo…

    Reply
    • Milla Hakkarainen says: 15.1.2017 at 14.06

      Virallisiin yhteyksiin tarvittavista titteleistä en pysty antamaan kattavaa vastausta. Jos jollakulla on tällaista tietoa, mielellään sitä otettaisiin vastaan.

      Ehkä kertoo nimenomaan nimikkeiden lisääntymisestä ja hierarkioiden pirstoutumisesta, että kaikkia palvelevaa ”mikä on ammattisi” -kysymystä ei mihinkään täytettävään kaavakkeeseen voida enää tuottaa. Joku jää aina vaille huomiota.

      Itse olen kulttuurituottaja (YAMK), joka toimii viestintäsuunnittelijana. En koe muuta mahdollisuutta kuin leimata itseni asiantuntijaksi. Näiden tutkinto- ja ammattimääritteiden rajat ylittävien työtehtävien ja toimenkuvien määrä lie lisääntyy jatkossa ja vaikka somessa voimme brändätä itsemme itse kehittämällämme tittelillä, virallisten yhteyksien kohdalla ongelmatiikka ei helpotu laisinkaan vaihtoehtojen lisääntyessä.

      Omaan korvaan kääntäjä kuulostaa kuitenkin hyvin perinteikkäältä ammatilta!

      Reply

Kommentoi Peru vastaus

Sinua saattaisi kiinnostaa myös nämä:

  • Tuntematon huolinta-ala – merkittävä ja kokoaan suurempi ulkomaankaupan edistäjä
    Tuntematon huolinta-ala – merkittävä ja kokoaan suurempi…
    11.1.2021
  • Printtimedian sivuaineessa eletään kuin opetetaan
    Printtimedian sivuaineessa eletään kuin opetetaan
    6.10.2021
  • Huolinta- ja logistiikka-alan opetusta kehitetty merkittävästi Metropoliassa
    Huolinta- ja logistiikka-alan opetusta kehitetty…
    23.6.2022

Milla Åman Kyyrö

on työskennellyt Metropoliassa vuodesta 2006 alkaen. Hän on erikoistunut tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiohankkeiden viestintään. Tikissä-blogin päätoimittajana Milla aloitti vuonna 2018. Hän työskentelee asiantuntijana TKI-hankkeet ja kehittäminen -yksikössä. Koulutukseltaan Milla on Master of Media Management (MA) ja kulttuurituottaja (YAMK).

Uusimmat postaukset

  • Tutkimusyhteistyö tiivistyy KITSI-hankkeessa

    17.11.2022
  • Voiko aikakauslehtiä brändätä?

    28.6.2022
  • Huolinta- ja logistiikka-alan opetusta kehitetty merkittävästi Metropoliassa

    23.6.2022

Arkistot

  • ► 2022 (3)
    • ► marraskuu (1)
      • Tutkimusyhteistyö tiivistyy KITSI-hankkeessa
    • ► kesäkuu (2)
      • Voiko aikakauslehtiä brändätä?
      • Huolinta- ja logistiikka-alan opetusta kehitetty merkittävästi Metropoliassa
  • ► 2021 (6)
    • ► lokakuu (1)
      • Printtimedian sivuaineessa eletään kuin opetetaan
    • ► elokuu (1)
      • Odotettavissa: erinomainen syyssato printtimediaan
    • ► heinäkuu (1)
      • KITSI-hanke on kokeilukulttuuria parhaimmillaan
    • ► huhtikuu (1)
      • Tonight we proudly present: Mikko Franck
    • ► tammikuu (2)
      • Printtimedian sivuaine käynnistyi
      • Tuntematon huolinta-ala – merkittävä ja kokoaan suurempi ulkomaankaupan edistäjä
  • ► 2020 (7)
    • ► lokakuu (1)
      • The future is not only digital
    • ► elokuu (1)
      • MyActive Campus -hanke tuo Myllypuroon matalan kynnyksen arkiliikuntaa
    • ► kesäkuu (3)
      • Teknisen myynnin opintokokonaisuus houkutteli insinööriopiskelijoita
      • Ajoneuvotekniikan koulutus ei lepää laakereilla
      • Opettajakokemuksia yhteistyöstä eri koulutusasteiden välillä
    • ► toukokuu (2)
      • Digitaalisen sisältötuotannon ja muotoilun Learning Lab toteutettiin apurahalla
      • Joonas Pusila ja Pekka Salonen aloittivat työnsä Yrjö ja Senja Koivusen säätiön lahjoitusvakanssilla
  • ► 2017 (3)
    • ► lokakuu (1)
      • Blogi tauolla - kiitos
    • ► maaliskuu (1)
      • Alumnin uratarina - Juhani Kauhaniemi, automaatioinsinööri
    • ► helmikuu (1)
      • Alumnin uratarina - Tomi Siebel, laatuinsinööri, Saksa
  • ▼ 2016 (12)
    • ▼ joulukuu (2)
      • Anonyymit asiantuntijat
      • Varainhankinta on taidetta
    • ▼ syyskuu (1)
      • Osteopatian osaamista alumnien osuuskunnassa
    • ▼ kesäkuu (1)
      • Alumnin uratarina - Niko Ekholm, laboratorioanalyytikko
    • ▼ toukokuu (1)
      • Alumnin uratarina - Olli-Pekka Kursi, reportterin ääni YLEn aalloilla
    • ▼ huhtikuu (1)
      • Alumnin uratarina - Matti Laukko, tuottaja Helsinki Coffee Festivalin takana
    • ▼ helmikuu (4)
      • Periscope on helppo väline
      • Alumnien uratarina: opiskelijatiimistä suoraan start-up -yrittäjiksi
      • Alumnin uratarina - Lasse Parkkila on kitaristi, musiikkipedagogi ja yrittäjä
      • Rakas ura
    • ▼ tammikuu (2)
      • Haluan vain polkea työmatkani
      • To Do or Not To Do
  • ► 2015 (11)
    • ► marraskuu (1)
      • What I learned from Organizing an Alumni Event
    • ► lokakuu (1)
      • E-drive Retro - Innovation Project upcycles Vintage Cars
    • ► syyskuu (1)
      • Barbie on esikuvani
    • ► elokuu (1)
      • Alumni Career Paths – Joanna Szybińska: from Erasmus exchange in Finland to business-owner in Poland
    • ► kesäkuu (2)
      • Tykkisluuppi Diana - opiskelijoilta alumneille
      • Why Alumni Relations Matter?
    • ► toukokuu (1)
      • Alumni Career Paths - Njambi Mungai: from engineer in Finland to leader in Kenya
    • ► huhtikuu (1)
      • Alumnisuhdetoiminta ammattikorkeakoulun mainetekijänä
    • ► maaliskuu (2)
      • 365 päivää myöhemmin
      • Luokkakokous Bulevardilla
    • ► helmikuu (1)
      • Alumni palaa innosta
  • ► 2014 (18)
    • ► marraskuu (3)
      • Uutta Metropoliaa Myllypuroon
      • Elävää alumniyhteistyötä
      • Verkostoitumisen vinkkilista
    • ► lokakuu (2)
      • Kiihkottomasti
      • Katse silmiin
    • ► elokuu (1)
      • Älä stressaa, ammattikirjallisuus auttaa
    • ► kesäkuu (1)
      • Soveltuvuusarvioinnit rekrytointiprosessin osana
    • ► toukokuu (1)
      • Tiukkoina aikoina suhdeverkostot ratkaisevat
    • ► huhtikuu (1)
      • Moninaisuuden ymmärtäminen työyhteisössä
    • ► maaliskuu (3)
      • Henkilöarvioinnit työnhaussa konsultin silmin
      • International Workshopping: Student and Alumni Employability
      • Korkeakoulutettujen rekrytointikyselyn tulokset
    • ► helmikuu (4)
      • Ammatti-identiteetin rakentamisesta
      • Työelämään siirtymisen nivelkohta
      • Voiko työyhteisössä olla ystäviä?
      • Yhteisiä ponnistuksia tarvitaan
    • ► tammikuu (2)
      • Miten tulla valituksi työtehtävään?
      • Onnellisuustekijöitä

Avainsanat

alumni alumni career paths alumnikoordinaattori alumnisuhdetoiminta alumnisuhteet ammattikorkeakoulu career erilainen Henry Fordin Säätiö Huolinta- ja logistiikkalan yritykset Huolinta-alan merkitys ulkomaankaupassa Huolinta-alan tunnettuus huoneentaulu insinööri international staff week katchme kokemus kulttuurituottaja lahjoitukset Logistiikka-alan houkuttelevuus mediatekniikka metropolia Metropolia Ammattikorkeakoulu Metropolia TAITO Study report Metropolia UAS Niko Ekholm Opintotajonta Metropoliassa opiskelija Printtimedian sivuaine rekrytointi rekrytointiprosessi soveltuvuusarviointi Talotekniikan ja kiinteistötiedon hyödyntäminen teatteri testit tutkimus työelämä työllistyminen työnhaku ura uratarina varainhankinta verkostot yhteistyö yrittäjyys

Alumnisuhdetoiminnasta Metropolia.fi-sivustolla

Pidetään yhteyttä!

© 2015 Metropolia Ammattikorkeakoulu


Sisällöt edustavat kunkin kirjoittajan henkilökohtaisia näkemyksiä, Metropolian johtoryhmän Pelinavaajat-blogi ilmaisee Metropolian virallista kantaa.

Saavutettavuusseloste Tietosuojaseloste