Yhdessä tekemisen voimaa, ryhmätoimintaa ja tapahtumahetkiä

Sharing Cafe -hankkeen kevät on ollut monipuolinen ja toiminnantäyteinen. Toiminta on koostunut avoimista ryhmistä, pienryhmätyöskentelystä sekä osallistumisesta erilaisiin tapahtumiin.

Yhteistyökumppanin päätöstilaisuus

Osallistuimme yhteistyökumppanimme Yhdessä-hankkeen päätöstilaisuuteen. Tilaisuudessa esiteltiin hankkeen tuloksia ja oppeja sekä kuultiin puheenvuoroja vieraskielisten työelämäosallisuudesta. Olimme mukana myös omalla ständillä esittelemässä Sharing Cafe -hanketta ja African Care ry:n toimintaa.

Rekrytapahtuma Metropoliassa

Edustimme Sharing Cafe- hanketta Kaikki töihin – täsmätyökykyisten rekrytapahtumassa Metropolian Myllypuron kampuksella. Päivän aikana kuultiin asiantuntijapuheenvuoroja täsmätyökykyisten työllistymisestä sekä käytiin keskusteluja eri toimijoiden kanssa. Tapahtuma tarjosi mahdollisuuden verkostoitumiseen ja yhteisen työn kehittämiseen yhdenvertaisemman työelämän edistämiseksi.

Kevään ensimmäinen yhteiskunnallinen pienryhmä

Kevään ensimmäinen yhteiskunnallinen pienryhmä tarjosi osallistujille mahdollisuuden syventyä teemoihin yksilöllisemmin, kohti jokaisen omia unelmia. Ryhmässä käsiteltiin muun muassa odotuksia, identiteettiä ja omia vahvuuksia. Pienempi ryhmäkoko mahdollisti syvälliset keskustelut ja sen, että jokaisella oli tilaa pysähtyä omien ajatustensa äärelle. Pienryhmässä arvioitiin työkykyä nyt ja tulevaisuudessa, sekä laadittiin unelmakartat.

Avoimissa ryhmissä runsaasti monipuolista ohjelmaa

Metropolian fysioterapeuttiopiskelijat ohjasivat avoimen ryhmän, jossa tutustuttiin liikunnan merkitykseen hyvinvoinnille. Päivän aikana käytiin läpi liikuntasuosituksia, keskusteltiin arjen liikkumisen tavoista sekä kokeiltiin toiminnallisia harjoitteita, kuten taukojumppaa. Lisäksi käsiteltiin levon ja unen merkitystä osana kokonaisvaltaista hyvinvointia. Kaikki olimme yksimielisiä siitä, että liike on lääke!

Entä jos läheinen sairastuu psyykkisesti? Siitä kertomaan saimme vieraaksi asiantuntijan Mielenterveysomaisten keskusliitosta, FinFamista. Ryhmässä keskusteltiin mielenterveyden haasteiden vaikutuksista läheisiin sekä tutustuttiin tarjolla olevaan tukeen. Keskusteluissa korostui, että vaikeistakin aiheista puhuminen turvallisessa ympäristössä on tärkeää ja mahdollista.

Opiskelijayhteistyö on Sharing Cafe- hankkeessa ollut monipuolista. Kokeilimme avoimessa ryhmässä Sharing Cafe -hankkeelle kehitettyä palautteenanto-peliä. Peli on syntynyt Metropolian MINNO-innovaatioprojektissa. Pelin avulla harjoiteltiin vuorovaikutustaitoja, mielipiteen ilmaisua ja palautteen antamista. Peli tarjosi osallistavan ja rennon tavan tutustua toisiin sekä jakaa ajatuksia eri teemoista.

Avoimessa ryhmässä käsiteltiin myös kuormitusta ja palautumista. Keskustelimme siitä, miten kuormitus voi näkyä arjessa fyysisesti, sosiaalisesti ja emotionaalisesti. Tämän jälkeen pohdittiin keinoja palautumisen tukemiseen ja jaksamisen vahvistamiseen arjessa. Keskustelut olivat osallistavia ja toivat esiin erilaisia näkökulmia hyvinvoinnin ylläpitämiseen.

Kesää kohti toimintamme vain kiihtyy! Toinen yhteiskunnallinen pienryhmä on jo käynnissä, vertaisohjaajakoulutus etenee vauhdilla ja kevään hyvinvointi- sekä koulutustapahtuman valmistelut Myllypuron kampuksella ovat hyvässä vauhdissa. Tästä on loistava jatkaa kohti kesää!

Kommentit

Ei kommentteja

Kommentoi