Hei!
Me, Heljä ja Sonja, saimme mahdollisuuden toimia vestonomien koulutuksesta kertovan Metropolian blogin kirjoittajina. Olemme ensimmäisellä vuosikurssilla eikä kummallakaan ole aiempaa koulutusta vaatetusalasta, joten kaikki on uutta ja jännää. Olemme nyt syyslukukauden aikana oppineet kaavoitusta hameen ja housujen muodossa sekä Illustatorin ja Photoshopin perusteet ovat ainakin jollain tasolla hallinnassa. Opittavaa on vielä paljon, mutta neljä vuotta on pitkä aika oppia.

Kuosittelusuunnitelmia
Kaavoituskurssilta tuli opittua kärsivällisyyttä ja stressinsietokykyä, kun deadlinet painaa eikä housut istu, vaikka peruskaava on piirretty jo kolmesti. Hameen kanssa ei ollut läheskään niin paljon ongelmia, vaikka pikeerauskone ja vuorikangas temppuilivat vuorotellen. Myös napinläpikone tuli tutuksi, kun sai langoittaa sen ties kuinka monta kertaa kun asetukset olivat huonosti. Saimme kuitenkin luotua tyhjästä toimivia vaatteita, joten turhaan ei tullut kärsittyä. Kurssin lopuksi pidimme koko luokan kesken muotinäytöksen tekemistämme vaatteista ja oli huikeaa nähdä, miten niin tavallisista hameen ja housun peruskaavoista saa tehtyä niin erilaisia ja kantajansa näköisiä vaatteita.
Loppuvuosi on kulunut erilaisiin kangasmateriaaleihin tutustuessa sekä kyseisen kurssin tenttiin lukiessa. Kyseessä oli kummankin ensimmäinen korkeakoulutasoinen tentti ja odotimmekin jännityksellä, mitä sieltä on tulossa kysymysten osalta. Suunnittelutietotekniikan kurssin aikana tuli tutuksi Illustator, Photoshop sekä InDesign. Kummallakaan ei ollut aiempaa kokemusta kyseisistä ohjelmista, mutta yksityiskohtainen opetus ja osaavat luokkakaverit helpottivat ongelmien ääressä.

Photoshopilla piirrettyjä vaatteita

Illustatorilla tehtyjä kuosiharjoituksia
Syksy on ollut toiminnantäytteinen ja pää pursuaa kaikesta informaatiota, joten tuleva joululoma on ihan paikallaan. Vuodenvaihteen jälkeen onkin luvassa muotoilua ja tarkempaa tutustumista vaatesuunnittelun saloihin.
Hyvää joulua!
Terveisin Heljä & Sonja
Ei kommentteja